Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna

  • Karol Okrasa z Pomorskie Prestige
    Sezon jesienno-zimowy w pomorskim z Karolem Okrasą


PROT partnerem programu „Eko dla małych miejsc noclegowych”

Pienki Wiewiorki Slowhop zewnatrz

Celem programu jest dostarczenie najmniejszym obiektom noclegowym narzędzia diagnostycznego, który pozwoli im poprawić ich wpływ na środowisko i społeczności lokalne. To pierwszy tego rodzaju darmowy program na świecie i już cieszy się popularnością.

Ponad 150 zgłoszeń wpłynęło do nas w ciągu kilku dni od startu programu, udało nam się już opublikować pierwsze raporty.mówi dr Katarzyna Barwicka, ekspert od ekoturystyki portalu Slowhop.com. – Takie zainteresowanie to dla nas znak, że gospodarze agroturystyk i innych niewielkich obiektów noclegowych widzą wartość w realnych działaniach proekologicznych”.

Turystyka w Polsce stanowi ponad 4 proc. PKB, ale w przypadku innych państw europejskich jej udział w PKB dochodzi do ponad 25 proc., czego przykładem jest Chorwacja. Jednocześnie według organizacji monitorującej wpływ turystyki na środowisko Tourism Watch ten sektor gospodarki globalnie odpowiada za 10-11 proc. degradacji w przypadku oddziaływania na zmianę klimatu i wytwarzania 5-8 proc. gazów cieplarnianych. Ta sama organizacja nie zauważa postępów w realizacji założeń ONZ dla zrównoważonego rozwoju w branży podróżniczej.

Według ostatnich danych European Travel Commision wśród państw uznawanych za najbardziej zrównoważony kierunek turystyczny, Polska znajduje się na 20. miejscu. Tymczasem badania wskazują, że aż 74 proc. podróżujących oczekuje od firm turystycznych oferty uwzględniającej  potrzeby środowiska (Booking “Sustainable Travel Report 2023”), a 65 proc. czułoby się lepiej wybierając nocleg, który dba o wybrany aspekt turystyki zrównoważonej. Mimo dobrych intencji 44 proc. twierdzi, że nie wie jak szukać odpowiednich ofert.

Widać wzrost świadomości ekologicznej turystów. turystów, a starania na rzecz przyrody stają się coraz ważniejsze dla gości.  – przyznaje dr Katarzyna Barwicka. “Z badań przeprowadzonych przez Virtuoso w 2022 roku wynika, że młodsze pokolenia turystów (gen-Z i millenialsi) są bardziej skłonne, by poszukiwać ofert turystycznych uwzględniających wpływ na środowisko i społeczności lokalne. Aż 56 % przedstawicieli pokolenia Z oraz 46% millenialsów jest gotowych zapłacić więcej za podróż uwzględniającą praktyki proekologiczne w biznesie. W badaniach Booking.com 76% respondentów uważa, że chętniej rezerwuje miejsca, dla których praktyki ekologiczne są ważne. Coraz więcej turystów na świecie deklaruje, że mając do wyboru nocleg w miejscu, dla którego odpowiedzialna turystyka jest ważna, i takie, które kieruje się jedynie względami biznesowymi, wybiorą to pierwsze. To pokrywa się z badaniami naszych użytkowników, wśród naszych użytkowników 15% deklaruje podobnie.mówi dr Katarzyna Barwicka.

“Turystyka zrównoważona zawsze była w centrum naszych zainteresowań.” – wyjaśnia Aleksandra Klonowska-Szałek, założycielka platformy. “Mamy powiększające się grono gospodarzy, które dzieli nasze wartości i dba o takie elementy turystyki jak współpraca z lokalnymi społecznościami, produkowanie mniejszej liczby śmieci, czy oszczędzanie wody lub energii elektrycznej.”- potwierdza Aleksandra Klonowska-Szałek. – “Program “Responsible Travel by Slowhop ma być otwarty dla wszystkich, którzy chcieliby zadbać o to, by Polska stała się celem świadomych turystów z całego świata. Mamy szansę stać się jednym z najbardziej zrównoważonych kierunków na świecie.

Program jest darmowy i dostępny dla wszystkich małych obiektów noclegowych w Polsce. Choć został stworzony przez Slowhop, platforma chce dotrzeć do możliwie dużej liczby gospodarzy, również tych spoza portalu. Stąd współprace partnerskie z regionalnymi organizacjami turystycznymi, które mogą pomóc w dotarciu do małych obiektów turystycznych z regionów. 

Gospodarz, który zgłosi się do programu odpowie samodzielnie na ponad 200 pytań z zakresu np. racjonalnej gospodarki zasobami, działań kulturowych, edukacyjnych i społecznych. Pozostałe zagadnienia dotyczą m.in. budownictwa, wyposażenia, podejścia do zwierząt, a także współpracy z proekologicznymi partnerami. Ostatnia część określa cele na kolejny rok. Wiele pytań jest opatrzonych odnośnikami z merytorycznymi wyjaśnieniami, które pozwolą zrozumieć jakie dlaczego dane działanie jest istotne i jak można podejść do jego realizacji. Użytkownicy portalu wybierający nocleg na Slowhopie, będą mogli zapoznać się z raportami ekologicznymi gospodarza jeszcze przed dokonaniem rezerwacji.

Naszym zdaniem poprawa naszego wpływu na środowisko to długi proces. Dlatego każdy z gospodarzy w programie dowie się na jakim jest etapie procesu i będzie wiedział jakie elementy poprawić do kolejnej edycji programu, żeby z czystym sumieniem potwierdzić swój postęp. ” – mówi Aleksandra Klonowska-Szałek.

Autocertyfikacja to pierwsze większe narzędzie platformy Slowhop.com, mające wspierać dobre praktyki w turystyce. “Pracujemy już nad kolejnym, komplementarnym narzędziem do certyfikacji. Będzie ono skierowane do początkujących gospodarzy, którzy nie mają zasobów na poważne zagłębienie się w ekostarania, ale chcieliby podjąć przynajmniej podstawowe kroki ku ulepszaniu swojego otoczenia. Mamy nadzieję, że będziemy mogli je udostępnić już w przyszłym roku.” – uzupełnia dr Barwicka.

Jesteśmy gospodarzami agroturystyki. To narzędzie daje nam przede wszystkim możliwość oceny naszych starań w kierunku eko, ale też motywuje do mówienia o odpowiedzialnym podróżowaniu.” – mówi Ela Legros z Siedliska Letnia Kuchnia, która jako jedna z pierwszych przystąpiła do programu. – “Chętnie przeczytam raporty innych gospodarzy, bo celem tego programu jest też dzielenie się dobrymi praktykami.

Raporty ekologiczne miejsc prezentowanych na Slowhop.com można pobrać bezpośrednio z ich profili na platformie. Gospodarze mogą się zgłaszać poprzez formularz na stronie programu

Zachęcamy obiekty z naszego regionu do skorzystania z narzędzia!

Partnerzy projektu:


Polityka Prywatności
Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna © 2018
Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna