Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna

  • Karol Okrasa z Pomorskie Prestige
    Sezon jesienno-zimowy w pomorskim z Karolem Okrasą


10.02.2018 – Światowy Dzień Kociewia w Bramie Wyżynnej

swiatowy dzien kociewia w bramie wyżynnej

 

W ostatnią sobotę obchodziliśmy kalendarzowy Światowy Dzień Kociewia. Święto to ustanowiono dzięki działaniom LOT Kociewie oraz Stowarzyszenia Kultura Kociewia ze Starogardu Gdańskiego w 2007 roku. Dlaczego akurat 10 lutego? Data ta nie jest przypadkowa. 10 lutego 1807 roku, w czasie wojen napoleońskich, podpułkownik Józef Hurtig w swoim meldunku do Jana Henryka Dąbrowskiego wspomniał, że wysyła jeden ze swych patroli „ku Gociewiu”. Jest to pierwsza znana wzmianka o tym regionie i dlatego właśnie Światowy Dzień Kociewia obchodzimy tego 10 lutego.

Z tej okazji Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna gościła w Bramie Wyżynnej reprezentację Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Prezentowali oni eksponaty z Muzeum Wisły oraz z Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie, dzięki którym mieszkańcy i turyści odwiedzający Pomorskie Centrum Informacji Turystycznej mogli dowiedzieć się więcej o Kociewiu, o historii i charakterystyce tego pięknego regionu.

Mieliśmy również przyjemność zaprezentowania lokalnych przysmaków. Mieszkańcy i turyści chętnie próbowali serów i innych mlecznych produktów z Radostowskich Rarytasów, a także przetworów, w tym między innymi ogórków, dyni i kapusty, prosto z Niziny Walichnowskiej.  Produkty można było również zakupić i zabrać ze sobą do domu! Częstowaliśmy również słynnymi, kociewskimi fefernuskami , wykonanymi przez Panią Krystyną Gierszewską.

Bardzo dziękujemy Narodowemu Muzeum Morskiemu w Gdańsku za pomoc w zorganizowaniu tego szczególnego dnia, a także wszystkim lokalnym producentom. Podziękowania kierujemy również do LOT Kociewie, dzięki któremu mogliśmy przystroić Bramę Wyżynną bardzo po kociewsku!

 

Polityka Prywatności
Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna © 2018
Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna