Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna

  • Karol Okrasa z Pomorskie Prestige
    Sezon jesienno-zimowy w pomorskim z Karolem Okrasą


Forum Strategii UE dla Regionu Morza Bałtyckiego w Finlandii

W dniach 28-29 września 2022 r., w Lappeenrancie w Finlandii, odbyło się 13. Doroczne Forum Strategii UE dla Regionu Morza Bałtyckiego. Nie zabrakło na nim przedstawiciela PROT, który pełni funkcję Koordynatora Obszaru Tematycznego TURYSTYKA w Strategii UE dla Regionu Morza Bałtyckiego (SUE RMB).  

Po kilku latach spotkań on-line tegoroczne Forum Strategii UE dla Regionu Morza Bałtyckiego odbyło się „na żywo” w fińskim mieście Lappeenranta. Dwie sesje plenarne – otwierająca i zamykająca – można było jednocześnie obejrzeć w Internecie. Miasto-gospodarz tegorocznego Forum zdobyło w 2021 roku nagrodę Europejskiego Zielonego Liścia 2021. To wyróżnienie dla małych miast za eko-osiągnięcia, które przyznaje Komisja Europejska.

Forum, jak zawsze, było okazją do nawiązania kontaktów, podzielenia się doświadczeniami oraz do zaprezentowania swoich odkryć i rozwiązań. Otworzyło też dyskusję na temat:

– nowych planów i wizji dla mórz, oceanów i wód,
– nowych wyzwań dla bezpieczeństwa społecznego,
– wkładu EUSBSR w angażowanie miast i regionów,
– innowacji na rzecz cyfrowej i ekologicznej transformacji oraz zrównoważonego rozwoju.

W plenarnej dyskusji dotyczącej zarządzania wielopoziomowego w praktyce, udział wzięła Koordynator Obszaru Turystyka – Magda Leszczyna-Rzucidło, która reprezentowała głos 14 Koordynatorów SUE RMB. W dyskusji podsumowano m.in. dwa lata wdrażania Strategii w ramach nowego Planu Pracy przyjętego w 2020 roku oraz zaproponowano nowe formaty działania ułatwiające realizację celów zapisanych w Strategii, zwłaszcza tych dotyczących zrównoważonej i innowacyjnej turystyki.

PATOURISM logotype cmyk

Drugiego dnia spotkania odbyła się sesja plenarna, której tematem było „Finansowanie SUERMB: wspólne doświadczenia inspirują do dalszego kształtowania przyszłości regionu”. W trakcie forum zaprezentowano przegląd projektów Regionu Morza Bałtyckiego oraz przedstawiono nowe projekty wybrane do finansowania w Interreg Region Morza Bałtyckiego 2021-2027, także te dotyczące turystyki. Ogłoszono także termin kolejnego  naboru na projekty współpracy międzynarodowej, w tym tzw. Małe Projekty  – będzie to 20 października 2022.

IBSR LOGO Standard rectangle
Polityka Prywatności
Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna © 2018
Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna