Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna

  • krytyka kulinarna slider 1
    Przewodnik Krytyki Kulinarnej po Pomorskim już dostępny


Rozstrzygnięcie konkursu Certyfikat POT 2021 – etap regionalny

certyfikat pot

Zakończył się etap regionalny konkursu na Najlepszy Produkt Turystyczny Certyfikat POT. Tym samym poznaliśmy laureatów, którzy w etapie ogólnopolskim powalczą o nagrody główne.

W kategorii Certyfikat POT wyróżnienie i bilet do dalszego etapu wywalczyli Kompleks Muzealny w Kościerzynie– składa się on z trzech muzeów: Muzeum Ziemi Kościerskiej, Muzeum Akordeonu oraz Muzeum Kolejnictwa. Wiodącą atrakcją wszystkich muzeów jest ekspozycja muzealna, w każdym obiekcie inna i niepowtarzalna. Jest możliwy zakup wspólnego biletu do trzech muzeów. Muzeum Kolejnictwa posiada najliczniejszą w północnej Polsce i wciąż rozrastającą się ekspozycję pojazdów szynowych. Muzeum Akordeonu to jedyne w Polsce muzeum poświęcone instrumentom działającym na zasadzie stoika przelotowego. Z kolei Muzeum Ziemi Kościerskiej przybliża zwiedzającym historię regionu. Kolejny wyróżnienie dla Jarmarku Cysterskiego w Pelplinie– trzydniowe wydarzenie cykliczne odbywające się od 20 lat na terenie dawnego opactwa cysterskiego. Składa się na nie wiele przedsięwzięć o charakterze kulturalnym, naukowym, edukacyjnym, warsztatowym, koncertowym, sportowym i handlowym promujących dziedzictwo cysterskie na polskim i europejskim szlaku cysterskim. Jarmark w swej formie i treści nawiązuje do średniowiecznych jarmarków kupieckich, które odbywały się dawniej w miastach z okazji świąt patronalnych. Szlak Kaszubskiej Żurawiny to kolejne wywróżenie w etapie regionalnym. Jest połączeniem miejsc występowania kaszubskiej żurawiny, lokalnych atrakcji turystycznych związanych z kulturą i tradycją regionu oraz lokalizacji gdzie można skosztować smakołyków przyrządzonych na bazie tego wspaniałego owocu zbieranego na kaszubskich torfowiskach. Całość trasy składa się z przebiegu głównego o długości 130 km. Dodatkowo cyklicznie odbywa się Festiwal Żurawiny wraz z rowerowym rajdem po szlaku.

W kategorii Certyfikat specjalny wyróżniona została nowo powstała inicjatywa z Kościerzyny- Costerina Park– czyli rodzinne centrum rozrywki składające się z parku linowego, pola do mini golfa i innych atrakcji. Na samym wejściu witają odwiedzających majestatyczne – około 4m rzeźby które symbolizują największe atrakcje regionu: Kaszub, Sternik, Kucharz, Grzybiarz, Kajakarka, Wędkarz, Rowerzysta, Kolejarz.

W kategorii Złoty Certyfikat z ramienia naszego regionu powalczy Europejskie Centrum Solidarności, czyli zdobywca certyfikatu w roku 2017. To nie tylko muzeum promujące wiedzę o Solidarności i opozycji antykomunistycznej w Polsce i Europie, ale także centrum dialogu o współczesnym świecie. Miejsce spotkań, aktywizacji społecznej, organizacji wydarzeń. Jeden z najważniejszych punktów na kulturalnej i turystycznej mapie Polski. Corocznie ECS przyciąga zarówno turystów, jak i głowy państw. Budynek ECS od momentu otwarcie w sierpniu 2014 do końca roku 2020 odwiedziło 4 883 647 osób.

Wszystkim wyróżnionym gratulujemy i życzmy sukcesów w etapie ogólnopolskim.

Polityka Prywatności
Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna © 2018
Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna