Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna

  • Karol Okrasa z Pomorskie Prestige
    Sezon jesienno-zimowy w pomorskim z Karolem Okrasą


Mały Ruch Graniczny: Obwód Kaliningradzki

Od 27 lipca 2012 roku mieszkańcy strefy przygranicznej mogą przekraczać granicę polsko – rosyjską w ramach Małego Ruchu Granicznego.

Obejmie on cały obwód kaliningradzki, znaczną część województwa pomorskiego:
– powiat pucki, miasto Gdynia, miasto Gdańsk, miasto Sopot, powiat gdański, powiat nowodworski, powiat malborski.
oraz województwa warmińsko – mazurskiego:
– miasto Elbląg, powiat elbląski, powiat braniewski, powiat lidzbarski, powiat bartoszycki, miasto Olsztyn, powiat olsztyński, powiat kętrzyński, powiat mrągowski, powiat węgorzewski, powiat giżycki, powiat gołdapski, powiat olecki.

Przekroczenie granicy możliwe jest na podstawie zezwolenia. Uprawnia ono do wielokrotnego wjazdu, wyjazdu i pobytu wyłącznie do Obwodu Kaliningradzkiego każdorazowo do 30 dni (licząc od daty wjazdu). Łączny okres pobytu nie może przekraczać 90 dni w okresie każdych 6 miesięcy (liczonych od dnia pierwszego wjazdu).

O powyższe zezwolenie ubiegać się można w Ambasadzie Federacji Rosyjskiej w Warszawie oraz Konsultacje Generalnym Federacji Rosyjskiej w Gdańsku. Na początku lipca br. odbyło się otwarcie Rosyjskiego Centrum Wizowego, w Warszawie pod adresem ul. Starościńska 1 lokal C (+48 22 6468147 e-mail: info@poland-ifs.com) i jego oddziałów w Gdańsku pod adresem ul. Partyzantów 8 lokal 102 (+48 58 5733523 e-mail: gdansk@poland-ifs.com) i Olsztynie pod adresem Dąbrowszczaków 18. Informacje w przedmiotowej sprawie można również uzyskać na stronie www.poland-ifs.com.
Wymagane są:
1. Wniosek o wydanie zezwolenia uprawniającego do małego ruchu granicznego,
2. Dokument potwierdzający tożsamość (z wyjątkiem paszportu dyplomatycznego, paszportu służbowego i książeczki żeglarskiej),
3. Dokument potwierdzający posiadanie miejsca stałego zamieszkania w strefie przygranicznej przez okres nie krótszy niż 3 lata (oryginał i kopia).

Dodatkowe informacje:

1. Zezwolenie do MRG nie uprawnia do podjęcia pracy i prowadzenia działalności przedsiębiorczej.

2. Podczas pobytu w Rosji wymagane jest przestrzeganie przepisów prawnych Federacji Rosyjskiej. Naruszenie zasad wjazdu/wyjazdu i pobytu może pociągnąć za sobą karę lub spowodować wydalenie  poza granice administracyjne Rosji.

3. Wjazd i wyjazd z terytorium Obwodu Kaliningradzkiego w ramach MRG odbywają się wyłącznie przez lądowe punkty kontroli granicznej, rozmieszczone na rosyjsko-polskiej granicy państwowej. Przy wjeździe do Obwodu Kaliningradzkiego w punkcie kontroli granicznej nalezy wypełnić kartę migracyjną część do odrywania, która podlega zwrotowi w punkcie kontroli granicznej, przez który odbywa się wyjazd. Kartę migracyjną wydaje się przewoźnikom lub bezpośrednio w punkcie kontroli granicznej nieodpłatnie. W przypadku zgubienia karty migracyjnej podczas pobytu na terytorium Obwodu Kaliningradzkiego należy zwróć się do najbliższej jednostki Federacyjnej Służby Migracyjnej Rosji (FSM Rosji).

4. Przy wjeździe i wyjeździe z terytorium Obwodu Kaliningradzkiego w ramach MRG stempel o przekroczeniu Granicy Państwowej Federacji Rosyjskiej dokumenty podróży i zezwolenia, uprawniające do MRG, się nie podbija (za wyjątkiem karty migracyjnej).Jeżeli wraz z zezwoleniem, uprawniającym do MRG, w dokumencie podróży jest rosyjska wiza, na podstawie której zamierza się wjechać do Obwodu Kaliningradzkiego, niezbędne jest uprzedzić o tym funkcjonariusza straży granicznej w punkcie kontroli granicznej. W danym przypadku do dokumentu podróży podbija się stemplem straży granicznej o przekroczeniu granicy państwowej, który potwierdza, że wjazd do Federacji Rosyjskiej odbył się na podstawie wizy.

5. Zgodnie z prawodawstwem Federacji Rosyjskiej, jeżeli termin pobytu cudzoziemcy na terytorium Rosji przekracza 7 dni, powinien on być zameldowany w jednostce FSM Rosji. Zameldowanie cudzoziemca dokonuje administracja hotelu lub osoba prywatna (prawna), u której Państwo się zatrzymali. Jeżeli celem podróży jest turystyka ekologiczna, łowienie ryb i t. p. i będą Państwo przebywać poza granicami zaludnionych miejscowości, na przykład w namiocie, a termin pobytu będzie przekraczał 7 dni, w celu zameldowania trzeba się zwrócić do organów władzy municypalnej (miejskiej).

6. W przypadku zgubienia, uszkodzenia lub zniszczenia dokumentu podróży nalezy niezwłocznie zwrócić się do najbliższej jednostki terytorialnej MSW Rosji. Po otrzymaniu dokumentu, potwierdzającego ten fakt, należy udać się do Konsulatu Generalnego RP w Kaliningradzie w celu otrzymania nowego (zastępczego) dokumentu na powrót do kraju.

7. Jeżeli z powodu okoliczności siły nieprzezwyciężonej okres pobytu na terenie Obwodu Kaliningradzkiego przekroczył 30 dni albo łączny termin pobytu przekroczył 90 dni w okresie każdych 6 miesięcy, liczonych od dnia pierwszego wjazdu, trzeba o tym poinformować najbliższą jednostkę organu terytorialnego FMS Rosji. Jednostka organu terytorialnego FMS Rosji przedłuża pozwolenie na pobyt poprzez wydanie wizy wyjazdowej.

Polityka Prywatności
Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna © 2018
Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna