• Już wkrótce kolejna edycja Incoming Poland


Wstępne podsumowanie sezonu turystycznego

 

Pomorskie pożegnało się już z wakacjami ale jest przygotowane już do wejścia w sezon jesienny, który zapowiada się obiecująco dla branży turystycznej. Chłodne i kapryśne lato nie odstraszyło jednak turystów, a branża liczy zyski. Wstępnie szacuje się, że najwięcej zyskali restauratorzy, jak i operatorzy atrakcji turystycznych z biletowanym wstępem, a pomorskie ponownie było najchętniej wybieranym regionem na wakacje (aż 33,08 proc. noclegów)

Paradoksalnie to właśnie niesprzyjająca aura pozytywnie wpływa na mobilność turystów. Szukają bowiem alternatywnych form spędzania czasu, chętniej korzystają z przygotowanej oferty i organizują wycieczki po regionie. Negatywne jej skutki zaznaczają się jednak w sposobie planowania podróży. Sezon 2017 to zdecydowanie mniej przyjazdów spontanicznych, zaznaczył się również udział pobytów krótkookresowych.

Lato nad Bałtykiem jest krótkie i nieprzewidywalne dlatego strategia promocyjna regionu ukierunkowana jest na wydłużenie sezonu, jak i wskazywanie alternatywnych dla plażowania form spędzania czasu. Widoczne są efekty tej pracy, a branża zgodnie podkreśla, że sezon wysoki zdecydowanie się rozszerzył o miesiące maj, wrzesień czy październik, a sezon niski również wykazuje tendencje wzrostowe ze znacznym udziałem przyjazdów z zagranicy.

W tym sezonie zaobserwowany został minimalny spadek ilości turystów w lipcu w porównaniu z analogicznym okresem w roku ubiegłym. Lipcowe anomalie pogodowe dotknęły przede wszystkim mniejsze kwatery w nadmorskich lokalizacjach. Obserwacje jednoznacznie wskazują jednak, że im wyższy standard obiektu tym lepsze jego obłożenie.  Sierpień natomiast przyniósł utrzymanie się obłożenia na poziomie podobnym do 2016.

Na niepogodzie zyskały instytucje kultury czy atrakcje turystyczne z biletowanym wstępem, wzrosły wydatki na konsumpcję.  Również subregiony jak Kociewie czy Powiśle odczuły napływ turystów, którzy chętniej organizowali jednodniowe wycieczki znad morza w głąb regionu

Wakacje na Pomorzu to w tej chwili obok turysty krajowego również klienci zagraniczni. Dominują Niemcy, Skandynawowie oraz Brytyjczycy ale zaznacza się również udział turystów z Izraela czy Holandii co związane jest bezpośrednio z uruchomieniem nowych połączeń lotniczych do Gdańska.

Na przestrzeni kilku ostatnich lat region pomorski odnotował sporą dynamikę wzrostu przyjazdów, co silnie pobudziło gospodarkę turystyczną regionu. Rok 2017 pomimo, że na pewno specyficzny, utrzyma wskaźniki na wysokim poziomie. Szacuje się, że ten rok zamkniemy analogiczną do 2016 liczbą ok 9 mln turystów.

Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna © 2017
Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna